תפריט נגישות

טוראי שלמה לוי ז"ל

שלמה לוי
בן 19 בנפלו
בן רבקה ויוסף
נולד בירושלים
בא' בתמוז תרפ"ט, 9/7/1929
שרת בגבעתי - תש"ח, חיל השריון
יחידה: גד' 52, חט' 401, גד' 52
נפל בקרב
בא' בחשוון תש"ט, 3/11/1948
במלחמת העצמאות
מקום נפילה: משלט 7
באזור השפלה הדרומית והנגב
מקום קבורה: כפר ורבורג

קורות חיים

בקרבות על משטרת עיראק סווידאן, נפצע שלמה פעמים אחדות, אך בתפקידו כסגן מפקד כתה הוא הוסיף לעודד את חבריו להסתער לעבר המבצר, עד שהוכרע ונפל. דבריו האחרונים היו: "מסרו דרישת-שלום להורים ולחברים".

שלמה נולד בירושלים, ואחרי שסיים את בית הספר היסודי הצטרף לאגודה הימית "זבולון". כן עשה בהכשרה ברמת-רחל, שבה נמנה עם חברי ה"הגנה". כאשר פקדו הבריטים ב"השבת השחורה" את רמת-רחל בחיפושיהם אחר נשק עברי, היה שלמה בין העצורים שהועברו לרפיח. בחמשת חדשי המעצר בין גדרות התיל, עשה שלמה את חשבון הנפש.

כאשר שוחרר מן המעצר הצטרף מיד אל שורות הארגון הצבאי הלאומי. בלהט אמונה החל נוטל חלק מפעולות שונות, ובין השאר השתתףבהחרמת נשק מתוך רכבת צבאית ליד בנימינה ובהתקפה הנועזת על המחנה הצבאי בפרדס-חנה. אחרי החלטת האו"ם התגייס לשירות מלא ויצא לעמדות ולפעולות כיבוש.

באומץ-לב ובעליזות מילא את התפקידים שהוטלו עליו. אף במצבים חמורים ביותר ידע להעלות חיוך על שפתיו ולשעשע את חבריו. במערכה לכיבוש יפו הצטיין כצלף טוב. בקרב יהודיה, אילץ משוריין של האוייב לסגת, כשהתקיף אותו ברימוני-יד. עם עבור גדודי אצ"ל לצבא ישראל, השתתף שלמה במערכה לגירוש הפולש המצרי מדרום הארץ, ובקרבות רבים עמד בגבורה.בניית אתרים: