תפריט נגישות

טוראי משה "מוסה" חרש ז"ל

משה חרש
בן 19 בנפלו
בן רחל וניסן
נולד ברחובות
בי"ח באייר תרפ"ט, 28/5/1929
שרת בפלמ"ח - חטיבת הראל, חיל השריון
יחידה: הגדוד הרביעי - "הפורצים", חטיבת הראל
נפל בקרב
בכ"ב באייר תש"ח, 31/5/1948
במלחמת העצמאות
מקום נפילה: גבעת הרדאר
באזור ירושלים והסביבה
מקום קבורה: קיבוץ קרית ענבים
שורה: ג, קבר: 4.

קורות חיים

חרש משה ("מוסה") בן ניסן ורחל. נולד ביום 28.5.1929 ברחובות. בהיותו בן שש נספה אביו בתאונת-עבודה ועל שכם אמו הוטל עול פרנסת המשפחה. משה למד בבית-הספר העממי ובן 13 עזב את בית אמו והצטרף אל "חברת-נוער" של "השומר הצעיר" בקיבוץ עין-השופט. שם בילה כשנתים וחצי, וכתום תקופת הכשרתם התגייס לנוטרות ברמת-הכובש. לאחר זמן-מה של שירות חזר להכשרתו המגויסת במסגרת הפלמ"ח בעין-שמר, שם הכשירה עצמה לבנין קיבוצם העצמאי. אהוב על החברה. אהב לשיר ולערוך טיולים במרחבים. קר-מזג באימונים ובקרבות.

עם פרוץ מלחמת-השחרור נשלח במסגרת הפלמ"ח (חטיבת "הראל", גדוד "הפורצים") אל הנגב לשמור על קו-המים, משם הועבר לגבעת-עדה להדריך בחבלה, ועם פעולת "נחשון" נשלח לחזית ירושלים והשתתף בקרבות נבי-סמואל, הראדאר, בית-צפאפה, דיר-אבו-טור, מיקש שטחים בסביבות ירושלים והשתתף בפריצה לעיר-העתיקה.

לכל תפקיד יצא מתוך תקוה ובטחון עצמי רב שיחזור. בפגישה אחרונה עם חבר לפני פעולתו האחרונה אמר שמשהו מעיק ולוחץ על ליבו

בשעת מיקוש בסביבת הראדאר נפל משה בקרב עם הלגיון הערבי ב-31.5.1948 למחרת היום הובא למנוחת-עולמים בבית הקברות בקרית ענבים.

בדברי הספד לזכרו נאמר: "מי לא הכיר אותך? ומי לא אהבך? דמית לציפור דרור שאינה יודעת כלוב. מעולם לא ישבת על מקום אחד... אהבת את החופש ולמענו נפלת..."

בניית אתרים: