תפריט נגישות

רב"ט משה יהודה גוטמן אנדרש ז"ל

משה גוטמן
בן 19 בנפלו
בן אליזבט וצבי
נולד בהונגריה - בודפשט
בי"ב בתשרי תשט"ו, 9/8/1954
התגורר באשקלון
התגייס ב-5.11.1972
שרת בחיל השריון
יחידה: חט' 401, גד' 52
נפל בקרב
בי' בתשרי תשל"ד, 6/10/1973
במלחמת יום הכיפורים
מקום נפילה: תעלת סואץ
באזור סיני ותעלת סואץ
מקום קבורה: אשקלון
חלקה: ב, שורה: 6, קבר: 4.
הותיר: הורים ואחות

קורות חיים

משה (אנדרש), בן אליזבט (מלכה) וצבי (שנדור), נולד ביום י"ב בתשרי תשט"ו (9.8.1954) בבודפסט שבהונגריה ועלה ארצה עם משפחתו בשנת 1964. את לימודיו היסודיים התחיל בבודפסט ואחר כך המשיך ללמוד בבית-הספר "מצדה" וב-תיכון ע"ש אריה תגר באשקלון. כבר בילדותו התבלט כבעל מוח חריף וכתלמיד מוכשר ושקדן. על שקדנותו זכה מדי שנה בפרס שהוענק על ידי בית-הספר ובפרס נוסף לתלמידים מצטיינים, שהוענק על-ידי משרד הבטחון ההונגרי.

כאשר עלה ארצה והוא בן עשר, השתלב במהירות בחברת התלמידים, והצטיין בלימודי היסטוריה ואנגלית. תחביבו העיקרי היה המוסיקה, הוא למד נגינה בפסנתר מגיל שש באקדמיה למוסיקה של בודפסט. תחביב זה לא הפריע במאומה ללימודיו, והוא זכה בתעודת הבגרות בציון 9 כמעט בכל המקצועות. אך יותר מכל אהב שני מקצועות - פיזיקה ומתמטיקה. לגביו היו אלה מקצועות עיקריים בתחום תוכניותיו לעתיד והוא תכנן ללמוד פיזיקה גרעינית לאחר השחרור מהשירות הסדיר.

אנדרש גויס לצה"ל בתחילת נובמבר 1972 ולאחר שהשלים סדרת קורסים בבית הספר לשריון, הוצב ביחידתו בתפקיד תותחן טנק. בימי החופשה מהצבא עזר לאביו בעבודה במוסך. כשפרצה מלחמת יום הכיפורים, נשלח אנדרש עם כוח שריון לגזרה הדרומית של תעלת סואץ.

ביום י' בתשרי תשל"ד (6.10.1973), נפגע הטנק שלו ואנדרש הצליח להיחלץ, אך נפגע ונהרג בהתפוצצות שארעה בסמוך למקום. הוא הובא למנוחת-עולמים בבית-העלמין באשקלון. השאיר אחריו הורים ואחות, לאחר נופלו הועלה לדרגת רב-טוראי.

באזכרה שנערכה בבית-הספר התיכון שלמד בו, הספיד אותו אחד מחבריו: "אנדרש, הגאון המתמיד, שהפתיע תמיד בהערותיו, שזכה בציונים מזהירים - למרות שלעולם לא למד בצורה מסודרת. הבחור שפטפט על עולם ומלואו בשיעורי היסטוריה ואנגלית, שארגן ערבי-נגינה והשקיע במוסיקה אהבה וכישרון, הצעיר ששקע במחשבה מתמדת על עתיד העולם והאנושות והיה כה סקרן לדעת מה תלד ההתפתחות הטכנולוגית המהירה - נפל ביום הראשון של מלחמת יום הכיפורים. יהי זכרו ברוך".

בניית אתרים: