תפריט נגישות

טוראי מיכאל בכר ז"ל

מיכאל בכר
בן 19 בנפלו
בן ויולט ומרדכי
נולד בתורכיה-אדירנה
בכ' בסיון תרפ"ט, 28/6/1929
שרת בגבעתי - תש"ח, חיל השריון
יחידה: גד' 52, חט' 401, גד' 52
נפל בקרב
בד' באייר תש"ח, 13/5/1948
במלחמת העצמאות
מקום נפילה: לטרון
באזור ירושלים והסביבה
מקום קבורה: רחובות

קורות חיים

מיכאל בכר נולד בכ' בסיוון תרפ"ט, 28 ביוני שנת 1929, באדירנה, אנדריאנופול, שבטורקיה להורים מרדכי ויולט בכר. בפברואר 1934 עלה ארצה עם הוריו ושני אחיו, שהשתקעו ברחובות בבית ספקטור, שברחוב יעקב. ביתם היה בחצר גדולה בה גרו חמש משפחות מרובות ילדים ולהן שירותים יחידים משותפים בחוץ. בבית משפחת בכר התגוררו חמש נפשות ועם היוולדותה של האחות הצעירה גדל מספרן לשש. הוא למד בבית-הספר העממי ע"ש סמילנסקי, אך לאחר כיתה ו' הפסיק את לימודיו ועבד כשוליה במספרתו של יצחק חביבי ברחוב יעקב, בכדי לסייע בפרנסת המשפחה. לאחר מכן הוסיף לעבוד בפועל כספר ואת שכרו מסר להוריו.

אחיו הבכור, יוסף, מתאר אותו בתור ספר מעולה ובעל מקצוע נהדר על אף גילו הצעיר וכן כאדם שקט, יושב בית בשעות הפנאי, צנוע, צנום, שלא אהב להתבלט והתחבב על חבריו במזגו הטוב. מיכאל היה אוהד גדול של קבוצת הכדורגל "מכבי רחובות" והיה חבר בתנועה "הנוער העובד והלומד" וכן בארגון ה"הגנה".

לקראת בר-מצוותו של מיכאל נערכו הכנות רבות, אך הכל השתבש כאשר הבהילו לבית-החולים את האח הצעיר, ישראל, משום, שהאם נתנה לו בטעות לשתות נפט, כשביקש להרוות את צמאונו. סיפור אחר ממחיש את הקשר והקרבה שמיכאל חש כלפי משפחתו. כשאחיו הצעיר שבר את רגלו, היו ברחובות ובסביבותיה אמצעי גיבוס דלים והגישה אליהם הייתה מוגבלת. על כן, נאלצו לשלוח את האח הצעיר לבית חולים בעיר תל אביב. מיכאל התנדב ללוות את אחיו לבית החולים במקום הוריו.

בתקופה מאוחרת יותר לאחר שבגר מיכאל, היה מעורב במעצר בריטי. במשך אחד מהעוצרים שנערכו על-ידי הבריטים נעצר מיכאל עקב חשדות הבריטים למעורבותו במחתרות בגלל שם משפחתו, שהיה נפוץ בקרב חברי המחתרת.

לפני שמיכאל התגייס, הוא נהג להחליף את אביו בשמירות הלילה שנערכו בצד המזרחי של רחובות, למרות שלא היה מחויב לכך.

בפרוץ מלחמת השחרור הצטרף מיכאל לשורות צבא ההגנה בינואר 1948 וצורף כטוראי לגדוד 52 בחיל השריון ביחידה גבעתי. הוא השתתף בהגנת טירת שלום ובקרבות על הכפרים בשית, בית דראס וכו', והיה חוזר מדי פעם אל בית המשפחה לביקור קצר בכדי להרגיע את הוריו. בפעם האחרונה הגיע בתאריך 12/5/1948 ונפרד מהם באומרו, שצריך להשלים את שחרור הדרך לירושלים עד יום הכרזת המדינה. יום לאחר מכן נפל בקרב על שחרור לטרון. אזור זה כולל בחובו כפר ומצודת משטרה נטושים, חורבות ומנזר בדרום עמק איילון (עמק לטרון). מצודת המשטרה הבריטית נבנתה בשנת 1942 על גבעה מצפון מערב למנזר. המצודה נמסרה לידי "הלגיון הערבי" במלחמת העצמאות, ו"הלגיון" חסם באמצעותה את התנועה היהודית לירושלים. כל נסיונות צה"ל לכבוש את המצודה ולפתוח את הדרך הראשית לירושלים נכשלו, ומאות חיילים נפלו בקרבות.

על אף האמור בהסכמי שביתת הנשק המשיך צבא ירדן למנוע תנועה של תושבי ישראל דרך העמק. במלחמת ששת הימים כבש צה"ל את האזור לאחר קרב קצר, ולימים נבנה בו כביש מהיר המקשר את ירושלים אל השפלה.

מיכאל בכר נפל יחד עם יצחק מוגזח ז"ל במחנה לטרון לפני הקרבות הגדולים שהיו באזור. מיכאל הובא למנוחת עולמים בבית העלמין ברחובות.

בניית אתרים: