תפריט נגישות

סגן אליהו אמסטר ז"ל

אליהו אמסטר
בן 24 בנפלו
בן רחל ואמיל
נולד במזרע
בי"א בסיון תש"ט, 8/6/1949
התגורר במזרע
התגייס ב-5.5.1968
שרת בחיל השריון
יחידה: חט' 645, גד' 142
נפל בקרב
בט"ז בתשרי תשל"ד, 12/10/1973
במלחמת יום הכיפורים
מקום נפילה: ציר מאדים, סיני
באזור סיני ותעלת סואץ
מקום קבורה: קיבוץ מזרע
הותיר: אב, אם, אח ואחות

קורות חיים

אליהו היה הצעיר מבין שלושת ילדיהם של לודקה (רחל) ואמיל אמסטר זיכרם לברכה. מאז היוולדו גרם למשפחתו רק שמחה ונחת.

בהתבגרו, הצטיין בלימודיו וגילה אינטלקט חריף ועצמאי, וגם רגישות מיוחדת לערכי צדק ומוסר. תכונות אלו, יחד עם כושר ביטוי בעל-פה ובכתב, הידברות ושכנוע, הקנו לו את תכונת המנהיגות הטבעית, את היכולת להשפיע, לכוון ולהיות גורם מרכזי בכל חברה בה חי.

עם סיום לימודיו במוסד החינוכי, הודיע להוריו על רצונו להצטרף לקיבוץ חלוצי צעיר על גבול מצרים, כרם שלום.

ערנותו החברתית והפוליטית, הדחף לדעת ולהגיע לעומקם של דברים, הביאו אותו לחקר היחסים בין מדינת ישראל והעולם המערבי. הוא דחה את שירותו הצבאי בשנה אחת לצורך לימוד מזרחנות בסמינר "גבעת חביבה". הוא למד את השפה הערבית, קרא עיתונים והקשיב לרדיו ושוחח עם בני העם הערבי בשפתם.

עם גיוסו לצה"ל ב-1968, התנדב לסיירת פיקוד הדרום "שקד". סיים בהצלחה את קורס הקצינים, ושירת בסיירת כקצין. אליהו השתתף בפשיטות של הסיירת אל מעבר לקווי הגבול עם מצרים, ובפעולות התגמול שבוצעו ע"י הסיירת בתקופה זו וזכה להערכתם ואהבתם של מפקדיו וחייליו כאחד. הוא עבר קורס קומנדו, קורס צלילה וצלפות. בתקופת מלחמת ההתשה לחם על גדות תעלת סואץ. עם תום שירותו הסדיר, הועבר לחיל השריון ועבר בו קורס קציני סיור.

אליהו תכנן ללמוד הנדסה בטכניון. אבל החליט לצאת לטיול בחו"ל תחילה. לשם כך עבד כאיש ביטחון באילת. הוא הספיק לעבוך טיול קצר בחו"ל ושב ארצה 10 ימים לפני מלחמת יום-הכיפורים.

עם פרוץ המלחמה, היה אליהו חדש ולא מוכר עדיין בגדוד השריון שאליו הוצב לשירות המילואים. הוטל עליו להקים יחידת סיור בסיני. במכתבו האחרון, יום לפני נפלו, ביומה החמישי של המלחמה, כתב שראה צורך להתנדב ליחידת פינוי נפגעים. המכתב הוא אופטימי, חדור אמונה בכוחו של צה"ל, אבל מביע דאגה לבית ודאגה לאחיו המגויס אף הוא.

אליהו נפגע ונפל מתקיפת מטוסים בגיזרה הצפונית בסיני. בן 24 היה בנפלו.

הוא לא הספיק הרבה בחייו הקצרים. הם נקטעו באיבם, כשרק התחיל לפרוש את כנפיו. יהי זכרו ברוך.

בניית אתרים: