תפריט נגישות

טוראי שרגא "פייבקה" איצקוביץ ז"ל

שרגא איצקוביץ
בן 27 בנפלו
בן שיינה-יפה ויוסף-מאיר
נולד בליטא
בא' באב תרפ"א, 5/8/1921
שרת בגבעתי - תש"ח, חיל השריון
יחידה: גד' 54, קהנ"ר 54
נפל בקרב
בט"ז בתשרי תש"ט, 19/10/1948
במלחמת העצמאות
מקום נפילה: חוליקאת
באזור השפלה הדרומית והנגב
מקום קבורה: כפר ורבורג

קורות חיים

בסערת הקרב על חוליקאת, נפצע תחילה ביד אחת, אולם לא הרשה לחבריו לטפל בו והוסיף לאחוז בנשק ולהתקדם עד אשר נפגע שנית ונפל כשנשקו בידו.

שרגא נולד בקובנה שבליטא וכבן שלוש היה בעלות משפחתו ארצה. הוא למד בבית הספר "בית-יעקב" ו"תחכמוני", אחר כך בבית-ספר תיכון מקצועי.

בגיל צעיר הצטרף לבית"ר.

בפרוץ מלחמת העולם השניה התגייס לצבא הבריטי ושירת בו ארבע שנים. היה חייל למופת וחביב על כל חבריו. כאשר פגש בשרידי מחנות המוות, השתדל לסעוד את רוחם וגופם, ולטעת בלבותיהם תקוות לעתיד טוב יותר. באותם הימים גמלה בלבו ההחלטה ללחום לעצמאות העם ולשחרור המולדת, שבה יוכלו שרידים אלה למצוא מנוח מתלאותיהם ולבנות חיים חדשים. ואמנם, מיד עם שחרורו מן הצבא הצטרף לארגון הצבאי הלאומי ומילא בו תפקידים שונים.

עם פרוץ מעשי האיבה הערביים, לחם בעמדות הגבול והשתתף בכיבוש יפו.

בעברו עם גדודי אצ"ל לצבא ישראל הסתיר מפני הרופאים שהוא חלוש ונתקף מדי פעם בכאבים. בחגיגיות הכריז שהוא בריא ואין טעם לבדיקה. הוא סופח ליחידה קרבית ונשלח עם הלוחמים שיצאו לפרוץ את הדרך לנגב. אמיץ היה בקרבות ובימי הפוגה ביצע בלב שלם עבודות קשות בחפירות ובמשלטים. תמיד מסור לחבריו ונכון לעזור לכל, היה גומל חסדים בכספו המועט. אחרי מותו סולקו הלוואות רבות, שהילווה לחברים ואשר מעולם לא הזכירן.

בניית אתרים: