תפריט נגישות

סגן אריה ("ארילוש") אייזנשטט ז"ל

אריה אייזנשטט
בן 20 בנפלו
בן מלכה וצבי-יוז'יק
נולד בתל אביב
בי"ט בטבת תרפ"ח, 12/1/1928
התגורר ברבדים
התגייס ב-1944
שרת בפלמ"ח - חטיבת הראל, חיל השריון
יחידה: הגדוד השישי - "ירושלים", חט' 7
נפל בקרב
בכ"א באייר תש"ח, 30/5/1948
במלחמת העצמאות
מקום נפילה: משטרת לטרון
באזור ירושלים והסביבה
מקום קבורה: ירושלים - הר הרצל
אזור: ב, חלקה: 1.

קורות חיים

אייזנשטדט אריה בן צבי (יוז'ק) ומלכה, נולד ב-12.1.1928 בתל אביב. למד בבית הספר המקצועי על שם מכס פיין ובגימנסיה "שלוה" בתל אביב. בבית החינוך הצטרף ל"השומר הצעיר" ונעשה פעיל בו. את הגימנסיה עזב על סף המחלקה השמינית והתחיל לעבוד במסגרית "סולל בונה". עם זאת התמסר בערבים לתנועה וביחוד להדרכה בסניף "השומר הצעיר" בחולון.

בן 17 הצטרף לפלמ"ח אף-על-פי שהתנועה לא רצתה לשחררו מתפקידו. שירת בסביבות ירושלים - בית הערבה, רמת רחל, קרית ענבים ומעלה החמישה. לאחר תקופה קצרה הועלה לדרגת מ"כ. נקרא בפי חבריו - ארילוש. היה מדריך מעולה, חבר מסור וחייל טוב. גבוה ובריא, טוב-לב לאין שיעור ומחייך. בחפץ לב היה מקבל על עצמו כל משימה. ב-29 ביוני 1946 נעצר ברמת רחל והוחזק חודש ימים בלטרון.

ב-29 בנובמבר 1947, עם הכרזת המדינה, יצא לבסיסו בקרית ענבים. השתתף בליווי שיירות לים המלח, נסע לגוש עציון למקש את המקום ומצא את חבריו לשעבר בקיבוץ רבדים והם קיבלוהו לקיבוצם, אך מבוקשו להגן על קיבוצו לא ניתן לו, כי נשלח כמדריך לקבוצת חבלנים בבית הערבה ומשם להדרכת קורס שני בקרית ענבים. השתתף בקרב על דיר-יאסין. בהיותו בתל אביב הגיעתו הבשורה המחרידה על נפילת גוש עציון, שרידי הגדוד שלו נאספו והתאמנו אז בתל-ליטוינסקי בשימוש בזחלים והוא וחבריו חלמו על הקמת נקודה חדשה בשם "רבדים" להנצחת זכר החברים שנפלו. בשהותו בתל-ליטוינסקי קיבל פקודה לשוב לעקרון כדי לצאת לפעולה. לא הספיק להיפרד מבני משפחתו ונשלח בתפקיד מ"מ לחבלנים לחזית לטרון. זו היתה פעולה מחוץ למסגרת הפרטיזנית שהיה רגיל בה, ובפעם הראשונה חשש שמא לא יחזור, אך התנחם בכך שהמשימה תצליח וזה העיקר.

בפעולה זו, בפריצה למשטרת לטרון, נפל, ב-30.5.1948, עם גיבורי המערכה הועבר לקבורה להר הרצל בירושלים ב-17.11.1949.

לאחר מותו הוענקה לו דרגת סגן לפי פקודת מטכ"ל.

בניית אתרים: