תפריט נגישות

רב"ט אליהו בונדי אהרון ז"ל

אליהו אהרון
בן 20 בנפלו
בן רוזליה ופרוש
נולד ברומניה
בתרפ"ח, 1928
התגורר במלכיה
שרת בחיל השריון, פלמ"ח - חטיבת הנגב
יחידה: הגדוד השמיני - "הנגב הדרומי"
נפל בקרב
בכ"ח בכסלו תש"ט, 30/12/1948
במלחמת העצמאות
מקום נפילה: עוג'ה אל חפיר
באזור השפלה הדרומית והנגב
מקום קבורה: גבעתיים - נחלת יצחק

קורות חיים

בן פרוש ורוזליה. נולד ב-1928 בעיירה בגרש שבטרנסילבניה (רומניה). עד 1939 למד בבית-הספר אשר בעיר מולדתו. משהוציאו השלטונות של "משמר הברזל" את התלמידים היהודים מבתי-הספר גורש גם אליהו מבית-הספר.

מילדותו חבר בתנועת "הבונים", הנוער הצופי החלוצי, ופעיל בשורותיה. משנצטרפה גם רומניה למלחמת-העולם נאסרו אביו ודודו ושולחו למחנות-העבודה אשר בטרנס-דניסטריה ושם הושמדו שניהם. אמו ודודתו, שכילכלו את המשפחה בהיותן פקידות בבית-המשפט המחוזי, הודחו ממשרותיהן והמשפחה נשארה ללא אמצעי קיום. בן 12 החל אליהו לעבוד. בן 14 ידוע היה בעיירה כחשמלאי טוב.

עם שחרור רומניה על-ידי הצבא האדום יצא לקיבוץ-ההכשרה של התנועה אשר בטימישוארה. כאן גילה מחדש את כשרונותיו, נבחר לסדרן עבודה וכעבור חדשיים מילא תפקיד של מזכיר הקיבוץ. בקבוצה הראשונה של ארגון העליה דרך איטליה עזב את רומניה, עבר עם חבריו את הגבול ההונגרי, את הגבול האוסטרי ואחרי תלאות קשות הגיע לאיטליה. ומשם הפליג באניה "ספציה" לחופי הארץ.

בסוף 1946 הגיע ארצה. במסגרת של חברת נוער הלך להכשרה לרמת-הכובש. לפני סיום לימודיו עבר לאימונים בנען, משם ירד עם ההכשרה המגויסת לגבולות אשר בנגב והצטרף לגדוד השמיני של הפלמ"ח. "בונדי" כונה בפי חבריו, שנתנו בו אמון וחיבבוהו.

נפל ב-30.12.1948 בעוג'ה-חפיר בקילומטר ה- 140 והובא למנוחת-עולמים על-יד קברה של חברתו סוניה וקלסר, שנפלה אף היא בנגב, בבית-הקברות של גבולות ב-31.12.1948. ב-11.8.1949 הועבר לנחלת-יצחק.

בניית אתרים: