תפריט נגישות

סמל אשר אשי שי ז"ל

אשר שי
בן 20 בנפלו
בן שרה ומשה
נולד בחיפה
בד' באייר תש"ט, 3/5/1949
התגורר בחיפה
התגייס ב-אוגוסט 1967
שרת בחיל השריון, חיל הנדסה
יחידה: גד' סער 606
נפל בקרב
בכ"ח באלול תשכ"ט, 11/9/1969
במלחמת ההתשה
מקום נפילה: תעלת סואץ
באזור סיני ותעלת סואץ
מקום קבורה: חיפה

קורות חיים

אשר (אשי), בן משה ושרה, נולד ביום ד' באייר תש"ט (3.5.1949) בחיפה. הוא למד בבית-הספר היסודי "זכרון יוסף" באחוזה ובבית-הספר התיכון העירוני ה'. ארבע שנים היה חבר בתנועת הנוער "הנוער העובד והלומד". הוא אהב לקרוא והיה "בולע" ספרים מכל הסוגים ומהם שאב שפע ידיעות בלתי רגיל בכל השטחים. בעיקר התעניין בגרפולוגיה ולמד את התורה הזאת מתוך ספרים והיה מפענח את אפיים של בני-אדם לפי כתב-ידם.

הוא התעתד ללמוד כימיה בטכניון, בחיפה. מאז ומתמיד התעניין במדע זה והיה נוהג לעשות ניסויים שונים בביתו. אך לא בכימיה בלבד התעניין. שנים רבות היה מנוי על כתבי-העת שיצאו בהוצאת מכון ויצמן למדע והיה עוקב אחר כל חידוש מדעי שהתפרסם בהם. בשעות הפנאי היה מתעסק לפעמים בפיסול ובעבודות-יד אמנותיות. הוא גם אהב מוסיקה. פרט על מנדולינה וחילל בחלילית. הוא אהב להאזין למוסיקה ובעיקר למוסיקה קלאסית. גם במשחק השחמט שלח ידו.

הוא היה נער עדין נפש ונחבא אל הכלים. מבטו התוהה והמתבונן סביבו, לא גילה אשר על לבבו. מתחת לשלוה שהייתה נסוכה תמיד על פניו שכנה נפש רגישה, ששמרה על עצמאותה ולא חשפה עצמה ברבים.

אחותו מספרת כי נהגו לצאת לשדות יחדיו וכהרגלם היו קוטפים פרחים, ואשר היה עוקר פקעות ובצלים של פרחי הרקפת והנרקיס ושותל אותן בגינה הקטנה מאחורי המרפסת. הוא אהב לראותם פורחים שנה שנה ולא הרשה לאיש לקטוף אותם.

אשר גויס לצה"ל באוגוסט 1967. הוא היה חייל מצוין והצטיין במסירות, אחריות ורוח התנדבות.

למרות קשיי השירות לא נפלה רוחו. גם כשהיה חוזר הביתה לחופשת שבת, עייף ויגע, לא שכב לישון כי אם הסתגר בחדרו עם ספרים, שלא נפרד מהם מעולם.

גם חבריו סיפרו עליו שבבונקר, בשעת הפגזה, היה יושב וקורא ספר מתח, או כל ספר שהתגלגל לידיו. בימי חופשה היה מביא אתו כתבי יד של חבריו ליחידה כדי לפענח את אפיים כי, כאמור לעיל, התעניין בגרפולוגיה.

במהלך שירותו הצבאי עבר קורס מש"קי הנדסה וכן קורס קצינים. מקורס הקצינים הודח כעשרה ימים לפני סיומו לאחר שנרדם בשמירה. אך בשל נתוניו ויכולתו האינטלקטואלית, הוזמן להשלים את הקורס. אשר סירב וירד לשירות בתעלה כמש"ק על יחידת טירונים להקמת ביצורי קו בר-לב וסופח לשריון.

ביום כ"ח באלול תשכ"ט (11.9.1969), לאחר עשרה חודשים של שירות בתעלה וכשבוע לפני סיום הקו, נפל בקרב, בהפצצה מצרית באזור תעלת סואץ, לאחר שדאג כי פקודיו תפסו מחסה בבונקר אליו לא הצליח להכנס.

הובא למנוחת-עולמים בבית-הקברות הצבאי בחיפה.

בניית אתרים: