תפריט נגישות

סרן משה דובדבני וישנבסקי ז"ל

משה דובדבני
בן 34 בנפלו
בן הינדה וצבי
נולד בפולין
בתרע"ד, 1914
שרת בחיל השריון, הגנה
יחידה: חט' 7
נפל בקרב
בי"ד בניסן תש"ח, 24/5/1948
במלחמת העצמאות
מקום נפילה: משטרת לטרון
באזור ירושלים והסביבה
מקום קבורה: גבעתיים - נחלת יצחק

קורות חיים

דובדבני (וישנבסקי) משה ("משה'ל"), בן צבי והינדה. נולד בשנת 1914 בגרודנה שבפולין. למד בבית ספר תיכון. היה בתנועת "השומר הצעיר" בפולין. בשנת 1928 עלה לארץ והתישב בפתח תקוה, שם עבד כצבע. כחבר ה"הגנה" בפתח תקוה הקדיש את כל שעות הפנאי לאימונים ועלה לתפקיד מדריך, חבר מסור ונאמן לעניני בטחון, תמיד עליז, גלוי לב ומוכן לעזור לזולת. עם פרוץ מלחמת השחרור עזב את עבודתו, למרות היותו בעל אשה ושני ילדים, והתיצב לשירות פעיל. התמסר כולו לאימוני חברים והדרכתם למלחמה באויב. היה בין מיסדי בית הספר לקצינים בנתניה. עם פלישת האויב לגבולות הארץ התמנה למ"פ ויצא בראש גדוד להתקפה על האויב בגזרת לטרון וב-24.05.1948 נפגע בקרב באותו מקום.

דובדבני נפצע, אחד מחייליו, עולה חדש, ניסה לשאת אותו אל מחוץ לשדה הקרב, אבל דובדבני פקד עליו להשאיר אותו בשטח, ולסגת. החייל התעקש לקחת על גבו את מפקדו, אך דובדבני איים שיירה בו אם לא יעזוב ויציל את חייו. משה נפל בקרב. הוענקה לו אחרי מותו דרגת סרן ב- 29 ספט' 49.

מאז הקרב נחשב לחלל צה"ל שמקום קבורתו לא נודע. מצבה לזכרו הוקמה בבית-הקברות הצבאי שעל הר-הרצל בירושלים.

גופותיהם של משה דובדבני ואהרון טיקוצקי, נאספו כמה ימים אחרי הקרב, במהלך ניסיון נוסף לכיבוש של מצודת לטרון. הם נלקחו לתל-אביב, ואז הוחלט לקבור אותם כאלמונים. מקום קבורתם נחשף 50 שנה לאחר שנעלמו עקבותיהם, בבית העלמין נחלת יצחק בתל אביב.

דובדבני משה ז"ל הונצח ברחוב הממוקם בשכונת שעריה.

בניית אתרים: