תפריט נגישות

רס"ל אורי בורשטיין ז"ל

ספור הקרב בו נפל אורי (קטע מהספר "דרך האש")

אלבום תמונות

תופת מול "מפצח".

פלוגה ב' של חנוך סנדרוב, במרכז הגזרה, שנערכה ויצאה מתעוז "נוצה" תחת התקפה מהאויר, החלה לנוע בשטח שקט. מטוסי האויב הסתלקו וכביש המיתלה מערבה נראה רגוע. סמוך ליציאה - לפי ההוראה המתורגלת - פרשה המחלקה של אורי שכטר ופנתה דרומה לעבר ראס סודר. יתר הכח נע משני עברי הכביש, כשהמ.פ. מוביל את הטנקים שמדרום לציר וסגנו אבי גור את הטנקים שמצפון, לעבר הראמפות שמהן היתה הפלוגה אמורה להגן על מעוזי "מפצח".

בשעה 2.20 לערך, הגיעו הטנקים לטווח 600 מטרים מעמדותיהם. הפקודה שקיבל המ.פ. בעודו בתנועה היתה לפתוח באש לעבר מטרות בגדה המערבית של התעלה, ובמשך דקות אחדות אכן דומה היה כי המרחב שבין קו המים לבין הטנקים נקי מאויב.

הטנקים החלו נעים לעבר הראמפות ואז נורו לעברם מטחי הבאזוקה הראשונים. סמוך לראמפות שמדרום לכביש צצה חוליה מצרית ופגעה מטווח קצר בטנק של אורי בורשטיין. אורי, מפקד הטנק הוותיק בפלוגה, הרב סמל שלה, נהרג מיד. יחד עמו נהרגו שלשת אנשי צוותו - יצחק פלדמן, משה טבק ואלי שפייזר.

הודעת המ.פ. בקשר - "אורי הלך" - עברה כזעזוע בין הצוותים, שנכנסו עתה ללחימה עם הרגלים המצריים בכרבולות עפר שבצידי הראמפות. אותה עת עצמה החלה הפגזה ארטילרית מתעצמת והולכת שהיתה מדוייקת ומסוכנת בעיקר מצפון לכביש.

ובשלב זה, לפני השעה 3.00, הגיע המג"ד עמנואל בטנק לפלוגה ב' ונתקל גם הוא באש מקלעים ובאזוקות מדרום לצומת. תוך ירי החליף עמדות מצדו הדרומי של הכביש לצפונו כשהוא יוצר קשר עם המ.פ. ומבהיר לעצמו את תמונת המצב.

בשלב זה הורה המ.פ. חנוך למ.מ. חגי אלמגור לנוע אל הטנק של אורי בורשטיין ולנסות לחלץ את הנפגעים. חגי קרב אל הטנק הבוער וברגע שהגיע, פגעה פצצת בזוקה בצידו השמאלי של צריח הטנק שלו. הטען קשר ישעיהו מלכסון נפגע קשה, התותחן אנדרש גוטמן נפצע גם הוא. חגי עצר את הטנק ומשהזדקף לחבוש את הפצועים, פגע בו עצמו צרור מקלע שנורה מהראמפה מולו. הכדורים חדרו את ריאתו וזרועו. אנדרש הפצוע, שהכרתו היתה מעורפלת למחצה, הטיל את עצמו מן הטנק כדי לחפש מחסה על הקרקע, נפגע מצרור נוסף ונפל. הנהג אבי גורן - היחיד מבין אנשי הצוות שנותר שלם בגופו - יצא מתאו, אסף את אנדרש והניחו על כנף הטנק. אך אז אירעה התפוצצות פגז סמוכה מאד וגופו של אנדרש הועף מהטנק. אבי גורן שוב ירד לחפש את אנדרש, אך הפעם לא הצליח למצאו.

הטנק העומד ובו שני פצועים קשה, היה עתה מטרה נוחה לפגיעה. בפקודת הסמ"פ אבי גורן התניע הנהג את הטנק ופינה אותו לתעוז "נוצה". ישעיהו מלכסון מת מפצעיו בדרך לתחנת האיסוף במיתלה. גופתו של אנדרש גוטמן נאספה כעבור שעתיים בסריקה שביצע סגן יקי מושקוביץ. על התנהגותו האמיצה והמסורה בשעות אלה יוענק לאבי גורן כעבור שנה וחצי, עיטור המופת.

בשלב קריטי זה נתקע טנק המג"ד בגלל תקלה ולאחר שנשלח לו טנק להחלפה, התארגנה הפלוגה להמשך לחימה כאשר המ"פ חנוך והמג"ד עמנואל לוחמים מצפון לכביש והסמ"פ אבי גור מדרום לו.

מייד לאחר שנפגע הטנק של חגי אלמגור, נפגע המ"פ חנוך מרסיס בעינו. המג"ד, כיוון שלא שמע את קולו של חנוך בקשר, מסר את הפיקוד על הפלוגה לאבי גור, אבל טרם חלפו עשר דקות, הודיע חנוך כי עינו נחבשה והוא ממשיך בפיקוד.

תוך כדי לחימה באגף הימני של הפלוגה, נפגע סג"מ איתן בן יוסף בידו מרסיס והחליט להתפנות את התעוז. אבל הטנק איבד דרכו בין הדיונות ובמקום לנוע מזרחה פנה צפונה ועד מהרה מצא את עצמו מבודד לגמרי בחולות, אי שם מזרחית לכביש התעלה, בין מעוזי "ליטוף" למעוזי "מפצח". הטנק הבודד נפגע מטיל סאגר בתא הנהג, והנהג יצחק סגל נהרג במקום.

הטנק לא נדלק, איתן ירד לתא הנהג והמשיך לנהוג את הטנק צפונה, מתוך כוונה לחבור אל פלוגה ג' שבאזור תעוז "מצוה". אותה עת כבר נראו כוחות גדוד 46 (של חטיבה 401) ממהרים מערבה. איתן חשש, שמא ייפגעו ע"י כוחותינו ולכן החל להתרחק מהכביש מזרחה אל עבר התאג"ד, כך המשיך הטנק הזה לנוע, עד שהגיע לצומת הגידי ופינה את הנפגע אל גדוד ההנדסה שישב במקום.

תוך כדי לחימה הגיע הסמ"פ אבי גור אל שולי הראמפה השולטת על הצומת של ציר המיתלה וכביש התעלה ושם נתקל בחולית הבאזוקאים מטווח מגע כ-15 מטרים. "עד אז לא ראיתי אותם. רק כשהיינו לידם הרימו את הראש. זיהינו אותם, אבל לא יכולנו לעשות כמעט דבר. היו קרובים מאד, על הראמה למעלה, בגובה 12 מטר, עשינו חרקה מהירה במקום והעלינו המון אבק. תוך כדי הסיבוב הזה הם ירו בנו, פגעו בתותח הטנק שלי ועשו בו חור (אחר כך, במשך שלשה ימים, נלחמנו עם החור בתותח). כשגמרנו את הסיבוב, נעצרנו מול החוליה ואמרתי לתותחן: ברגע שמתפזר האבק את יורה לשם. האבק בתפזר והתותחן צועק לי: אני רואה את פרצופו - והרביץ בו פגז מעיך. היה מדהים לראות פגז נורה על בן עדם. והוא מתעופף באויר ומתרסק.

בטרם חוסלה חוליה זו, נפגע הטנק של יורם גליק מפצצת באזוקה, אבי גור גילה את הטנק דומם בעמדת המתנה, קפץ מן הטנק שלו ורץ אל הטנק הפגוע. הבאזוקה פגעה במדף המפקד וניתקה את קשר הפנים. מפקד הטנק יורם גליק נהרג מייד בפגיעה. הטען-קשר צבי זלץ היה פצוע קשה והתותחן אשר בניסטי טיפל בו. הסמ"פ קרא לנהג אלישע לצאת מהטנק, הסביר לו היכן הוא נמצא והורה לו להעביר את הנפגעים לתאג"ד. הטנק יצא בדרכו לתעוז, אך כשהוצאו ממנו הנפגעים היה גם צבי זלץ מת.

בשלב זה של הטיהור, תוך לחימה דרומה, נגלו לעיני הצוות של אבי גור שלשה חיילים רצים לעבר הטנק. "ירינו לעברם, החטאנו - וטוב שהחטאנו. התותחן שלי ראה שלאחד מהם, יש רובה אף-אן, הזהרתי את יתר הטנקים לא לירות. השלשה האלה הגיעו אלינו ואז התברר, שאלה נחלאים ממפתח א', שהיו בתצפית על קוו המים, הותקפו והצליחו להיחלץ". הסמ"פ אבי גור אסף אותם והדריך אותם כיצד יגיעו ברגל לתעוז "נוצה", מרחק 8 קילומטרים, הם אכן הגיעו ובשלב יותר מאוחר של המלחמה הצטרפו לפלוגת הסיור.

במצב סבוך זה החליט המג"ד עמנואל לקרוא לפלוגת הסיור שתעזור בטיהור השטח מן החי"ר המצרי. הפקודה הועברה לפלוגה שהמתינה במיתלה וזו החלה בנסיעה מהירה מערבה.

בניית אתרים: